ANNE BABALARA MEKTUP!

Biz çocukların ilk okulu büyüdükleri evleridir.

 

Bizler anne babalarımızdan sevmeyi, saygı duymayı, paylaşmayı, onarmayı ve merhamet etmeyi öğrenerek ya da control etmeyi, aşağılamayı, nefret etmeyi, terketmeyi, cezalandırmayı öğrenerek büyürüz.

 

Siz yetişkinler insan olarak ilişki kuramıyor, sevemiyor, öfkenizi kontrol edemiyor, sorunlarınız çözemiyor ve bu yüzden çocuklarınızı yaralayarak büyütüyorsanız şimdi ve gelecekte işlenecek tüm suçların ortağı sayılırsınız!

 

İstismarcılar ve diktatörler katı yürekli vicdansız olsalar bile her insan yavrusu gibi iyi insan olma şansıyla başlamışlardı hayatlarına. Bu insanların yaşamlarını ayrıntılı bir biçimde baktığımızda yaşadıkları çocukluk travmaları nedeniyle yüreklerinin neden katılaştığını, insan olma şanslarını ne zaman yitirip şiddetsever bir zalime dönüştüklerini anlayabilirsiniz. 

 

Bizlere uyguladığınız şiddetin her türü, biz çocuklara sevgiyi ve saygıyı hak etmediğimizi, çaresiz, zavallı küçük insanlar olduğumuzu açıkça söyleyen zalim bir dildir. Bu yüzden bizler ilerde insan haklarını savunmayabilir, acı çekenlere empati duymayabilir, fiziksel acıyı bir tehlike sinyali olarak tanımayabilir ve şiddeti güçlü hissetmek ve insanları kontrol etmek için kullanabiliriz!

 

SİZ yetişkinler ne olursa olsun ne zaman olursa olsun BİZ ÇOCUKLARLA ilişkilerinizi şefkatli bağlılıklara dönüştürebilirseniz bizlere ve bizden sonra gelecek kuşaklara şiddetsiz, savaşsız bir ilişki kültürünü miras bırakmış olursunuz.

 

Sizlerden çok şey istemiyoruz. Sadece şiddetsiz sıcacık bir yuva istiyoruz. Bizleri olduğumuz gibi kabullenen, kendimizi korumamız için bize rehberlik eden, hatalarımızdan çok doğrularımızı görüp takdir eden, üzgün olduğumuzda pamuk bir yorgan gibi sarıp sarmalayan bir yuva olsun bu, bunu çok istiyoruz.

 

Ancak böyle bir yuva da hayat tüm güzelliğiyle gürül gürül akar içimizde ve sizlerin gurur duyacağı vicdanlı, adil ve barışçıl insanlar olarak büyüyebiliriz.

 

Sevgi ve saygılarımızla,

ÇOCUK